Treba zrusit 1, 2, a 5 centovky z obehu.

Autor: Pavol Kopecny | 18.4.2011 o 11:22 | (upravené 18.4.2011 o 13:03) Karma článku: 4,92 | Prečítané:  1428x

Bez drobných mincí by sme ušetrili životné prostredie, čas ľudí, a významné finančné prostriedky. Tiež to môžme nazvať návod pre vládu ako ušetriť peniaze, čas, energiu a životné prostredie jednoduchou zmenou v systéme. Je takmer isté, že po zmene u nás by ostatné krajiny rýchlo nasledovali, takže Slovansko by malo aj nemalý marketingový efekt a tak sekundárny prínos investícií do štátnej pokladnice.

EuroMinceEuroMinceWikipedia

Odstránením 1, 2, 5 centových mincí z obehu môžu vlády v EU krajinách zožať jednoduchý a rýchly úspech. Dôležité je, že vláda každej krajiny sa môže nezávisle na ostatných rozhodnúť, či drobné mince bude používať, alebo nie.  K tomuto je niekoľko dôvovod:

 

1.       Neexistuje takmer žiaden produkt, ktorý je možný kúpiť za cenu nižšiu ako 10 centov.  A ak by sa aj našiel, je možné ho predať v množstevnom objeme – napr. 5ks za cenu 10 centov.

2.       Významne to zníži logistiku a transport hotovosti, objem úložných priestorov a súvisiace personálne náklady.

3.       Je to zmena pozitívna aj pre životné prostredie.  Prepravou menších objemov a nižšiej váhy hotovosti sa pomerne zníži aj spotreba paliva. Tiež sa ušetrí na materiály potrebnom na balenie drobných mincí.

4.       Zvýši to kvalitu života ľudí.  Opýtajte sa pokladničiek koľko času by mali ušetreného, ak by nemuseli na konci a začiatku šícht prerátavať, baliť, rozbalovať a evidovať tieto drobné mince.

5.       Napomohlo by to k vyššiej produkcii. Ľudia by mali viac času zameriavať sa na produktívne aktivity miesto tohto prerátavania, distribuovania, evidovania drobných mincí.  Aj pri prerátavaní nákladu na tovar a vráteniu mincí by to bolo jednoduchšie a ušetrilo by to čas kupujúcemu aj predávajúcemu.

6.       Samozrejme, že systém bude jednoduchší bez drobných.

7.       Zníži priestor na chybu o jedno rádove číslo.

8.       Zníži neefektívne vynaložený čas pri riešení chýb reprezentujúcich pár centov v účtovníctve a iných evidenciách.

 

Možno v ponímaní jednej osoby je čas nevýznamný – nech je to len 1 minúta mesačne (myslím však že minimálne trojnásobok).  Pre náš štát (odhadnime, že máme 3 mil. ľudí, ktorí narábajú s peniazmi) by to však reprezentovalo 6 250 pracovných dní jednej osoby a čo znamená časový naklad 31,25 rokov na jednú osobu za každý mesiac.

 

Bolo by zaujímavé vidieť, či by opozícia s takýmto riešením nesúhlasila a ak nie, tak prečo.

 

Emma-Maersk 

Pre ilustráciu, drobných, ktoré cirkulujú v našom systéme je toľko, že by ponorili aj najväčšiu prepravnú loď na svete Emma Maersk s kapacitou 156.9 milión ton.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V SNS vyčkávajú na Danka a mlčia, viaže ich zákaz zhora

Andrej Danko nezvládol situáciu, SNS na vstup do koalície nemala. Myslí si to jej bývalý člen Rudolf Pučík, ktorý Danka do politiky dostal.

DOMOV

Horúčavy končia, príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.


Už ste čítali?